Nejčastější dotazy – Exekuce

Nejčastější dotazy k exekucím
Vždy je lepší exekuci předejít včasnou úhradou pohledávek, event. splácením pohledávky podle s věřitelem sjednaného splátkového kalendáře. Exekuční vymáhání pohledávky vždy pro dlužníka znamená navýšení dluhu. Pokud vám již exekuce byla nařízena, přijďte se v případě jakýchkoli pochybností o správnosti postupu exekutora poradit do naší poradny.
Zde jsou nejčastější dotazy uživatelů našich služeb:

To můžou proti mně zahájit exekuci, i když jsem nedostal předem žádné vyrozumění nebo upomínku?
Ano. Podkladem pro exekuci je vykonatelný exekuční titul (nejčastěji soudní rozsudek či platební rozkaz, proti kterému nebyl podán odpor, rozhodčí nález, a jiné) a dlužník je povinen zaplatit pohledávku tak, jak je v tomto rozhodnutí stanoveno. Pokud určenou povinnost nesplní, může věřitel dát návrh na zahájení exekučního řízení bez jakýchkoli předchozích upomínek.

Může exekutor přistoupit k provedení exekuce několika způsoby najednou?
Je na posouzení exekutora, jakým způsobem bude exekuce provedena a který majetek bude exekucí postižen. Exekutor může exekuci provést více způsoby současně nebo postupně. V praxi zpravidla exekutor vydá příkaz k provedení exekuce srážkami ze mzdy a jiných příjmů (například důchodu) a současně exekuci přikázáním pohledávky, tj. obstaví účet (účty) povinného (dlužníka). Pokud dlužník vlastní nemovitost, zpravidla je zřízeno exekutorské zástavní právo, případně exekutor přikročí k prodeji nemovitosti.
Exekuci prodejem movitých věcí exekutor provádí zpravidla až tehdy, když předchozí způsoby vymáhání pohledávky selžou.

Jsem důchodce a nemám jiný příjem než starobní důchod. Z toho mně již strhávají 520,- Kč na úhradu jedné exekuce. Nyní jsem obdržel od jiného exekutora další exekuci na důchod. Když jsem tam volal, hrozili mně, že mně vezmou důchod celý. Mám strach, abych nezůstal zcela bez příjmů.
Pokud jsou obě pohledávky nepřednostní (tj. běžné dluhy, například z nesplacených úvěrů, dluhy na nájmu, elektřině, mobilním operátorům apod.), tak na tuto druhou exekuci nebudou prováděny srážky žádné. Česká správa sociálního zabezpečení již spočítala, kolik vám lze z důchodu srážet a tuto částku sráží a zasílá na první exekuci, více vám sráženo nebude.

Na osobní účet mně chodí příspěvek na bydlení a dávky v hmotné nouzi. Také tam chodí výživné pro mé dítě. Myslela jsem, že tyto příjmy jsou nezabavitelné, přesto mně byl obstaven účet.
Exekutor přikáže bance, aby vám nevyplácela peněžní prostředky na účtu, neprováděla platby z vašeho účtu a zakáže veškeré nakládání s nimi. Exekutor není povinen zkoumat, jak a kde dlužník tyto prostředky získal a jaké platby mu na účet docházejí. Dlužník může při zablokování účtu požádat banku, aby mu z účtu vyplatila dvojnásobek životního minima, tj. 2 x 3.410,-Kč. Tuto platbu však dlužník obdrží pouze jednou.
Dlužník ovšem může toho, kdo mu zasílá pravidelné platby (zaměstnavatel, úřad práce, ČSSZ apod.) požádat, aby mu tyto platby zasílal hotovostně prostřednictvím pošty.

Se mnou v bytě bydlí můj přítel, který má dluhy. Přítel nemá u mě trvalé bydliště. Může přesto exekutor přijít k nám domů?
Ano. Exekutor má právo provést soupis movitých věcí při mobiliární exekuci všude tam, kde se povinný (dlužník) zdržuje a kde má své věci, resp. všude, kde je předpoklad, že má své věci. Adresa trvalého pobytu je v tomto případě nepodstatná.

Dlužníkem je náš syn, exekutor ale u nás doma sepsal do soupisu věci, které patří mně a mému manželovi. Co máme dělat?
Vlastník věcí může do 30 dnů podat u exekutora návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu. Návrh by měl být doložen důkazy o vlastnictví (např. účty na jméno, fakturami, svědectvím více osob současně a podobně). Exekutor je povinen o návrhu rozhodnout do 15 dnů. Pokud návrhu na vyškrtnutí ze soupisu nevyhoví, běží od doručení takového rozhodnutí lhůta 30 dní k podání vylučovací žaloby k soudu.

Exekutor byl u mě doma a říkal, že když do druhého dne neseženu alespoň 10 tisíc korun, že mně všechno z bytu odveze a ještě to nahlásí na sociálku a že mně vezmou děti, když pro ně nebudu mít potřebné vybavení.
Jde svým způsobem o vydírání, vykonavatel – zaměstnanec exekutora – takto postupovat nemůže. Zákon stanoví, které movité věci exekuci nepodléhají. Jde zejména o věci, které nezbytně potřebujete vy a vaše rodina k uspokojování svých potřeb a dále věci, které nezbytně potřebujete k výkonu zaměstnání. Exekuci tedy nepodléhá zejména běžné vybavení domácnosti a běžné oděvy. Provedení exekuce není důvodem pro jakákoli opatření orgánu sociálně právní ochrany dětí /“sociálky“) a již vůbec ne k odebrání dětí z rodiny.

Očekávám, že by ke mně domů mohl přijít exekutor. Slyšela jsem, že si mohou dovolit úplně všechno. Jsem z toho vystrašená, bojím se.
Návštěva vykonavatele exekutora skutečně není příjemná. Musíte ho do bytu vpustit a umožnit mu prohlídku bytu i prostor mimo byt, kde máte věci (např. sklep, půda). Vykonavatel pořídí soupis exekuovaných věcí, vyžadujte kopii tohoto soupisu pro možnou obranu. Pokud máte obavy z chování vykonatele, požadujte, aby byl o průběhu mobiliární exekuce pořizován zvukový a obrazový záznam. Máte na to právo.

Říká se, že exekutoři jsou nepostižitelní a že si mohou dělat všechno, co chtějí.
Exekutor i jeho zaměstnanci se musí řídit právními předpisy, zejména občanským soudním řádem a exekučním řádem. Pokud by jednal v rozporu s těmito zákony, je možnost se bránit, a to zejména návrhem na zastavení exekuce, event. vylučovací žalobou. Tyto prostředky je však třeba uplatnit včas.
Proti postupu exekutora či jeho zaměstnanců lze rovněž podat stížnost u exekutorské komory či ministerstva spravedlnosti.
Pokud by exekutor při své činnosti někomu způsobil škodu, lze náhradu škody uplatnit jednak přímo vůči exekutorovi anebo proti státu, tj. České republice – za níž jedná v těchto věcech ministerstvo spravedlnosti.
 
Na internetové dotazy na našich webových stránkách neodpovídáme. Máte-li nějaký problém, který potřebujete řešit a nemůžete nás navštívit přímo na pracovišti, pošlete, prosím, svůj dotaz na emailovou adresu: obcanskaporadna.lbc@volny.cz