Posílení personální kapacity občanské poradny a poradny pro oběti trestných činů
Projekt je zaměřen na dva hlavní cíle:
-
poskytnout lidem, kteří hledají zaměstnání nebo se na budoucí zaměstnání připravují, praxi
formou dobrovolnické činnosti v rozsahu 300 hodin na profesionálním pracovišti poskytující sociální služby. Přičemž praxe nespočívá jen
v absolvování „stáže“, ale v přímém zapojení účastníka projektu do týmu poraden, s jasnou pracovní pozicí – asistent a s jasnou náplní práce.
Zároveň je účastníkům v rámci projektu umožněno další vzdělávání v rámci rekvalifikačního kurzu Telefonické krizové intervence a kurzu Psychosociální dovednosti pracovníka v sociálních službách. - Posílit pracovní týmy poraden o plnohodnotnou pracovní sílu na pozicích asistentů. povinností. Tím rozšířit kapacitu pracoviště i směrem k hlavní cílové skupině, kterou jsou občané ohrožení sociálním vyloučením z důvodů neznalosti svým zákonných práv a povinností.
Partnery projektu jsou Městský úřad Frýdlant a Městský úřad Hrádek nad Nisou.
- Dokumenty ke stažení:
- Informační leták
- Letáček
Hodnocení výsledků projektu
Do projektu se zapojilo plánovaných 18 účastníků. Nábor dobrovolníků byl proveden prostřednictvím informačních letáčků umístěných a distribuovaných na úřadech práce v regionu, partnersky spolupracujících Městských úřadech ve Frýdlantu a v Hrádku nad Nisou, posléze i Městského úřadu v Jablonci nad Nisou. Původní obava realizátora, že o dlouhodobou dobrovolnickou činnost nebude zájem, se ukázala jako zbytečná. Dobrovolníci se do projektu hlásili průběžně.
Činností dobrovolníků byla uvolněna pracovní kapacita pro odborné pracovníky, zaměstnance organizace, kteří se mohli ve větším časovém rozsahu věnovat klientům poraden a tím se mohl zvýšil počet konzultačních hodin pro klienty.
Dobrovolníci hodnotili svou praxi jako podnětnou a přínosnou pro další práci. 44,4 % účastníků projektu nalezlo v průběhu praxe zaměstnání v sociálních službách. Hlavní skupinou zájemců o účast v projektu byli studenti před nástupem na vysokou školu nebo ti, kteří právě vysokou školu ukončili. Další skupinu tvořili ženy vracející se do zaměstnání po mateřské dovolené.
V rámci projektu vznikla Metodická příručka pro dlouhodobou práci s dobrovolníky na poradenském pracovišti.
- Dokumenty ke stažení:
- Metodická příručka
Kontakt
Věra Šístková, vedoucí manažer projektu
tel.: 485 152 140 e-mail: d-ossistkova@volny.cz
Tento projekt je spolufinancován evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.