Bilancování ke konci roku

Tak jako v předchozích letech, i letos jsme poskytovali občanům, prostřednictvím naší sociální služby Občanská poradna Liberec, odborné sociální poradenství, a to celkem v 18 oblastech, týkajících se jejich života. Přesto, že je záběr naší služby takto široký, i v tomto roce, stejně jako v letech minulých, se podle statistiky za tři čtvrtletí roku 2016, týkala celá třetina dotazů jen dvou oblastí, a to práv a povinností dlužníků a věřitelů a občanského soudního řádu – exekucí a osobního bankrotu.
Rok                         Exekuce                             Insolvence
2008                              49                                             7
2009                            100                                          72
2010                             153                                        433
2011                              214                                        554
2012                             384                                        496
2013                             490                                        526
2014                             529                                        605
2015                             440                                        502
2016                             297                                        287
Tabulka č.1 – Počet uživatelů řešících exekuci a insolvenci v jednotlivých letech od zahájení platnosti Insolvenčního zákona v roce 2008, do konce třetího Q. 2016

Ačkoliv počet exekucí a insolvence zdánlivě klesá, zmenšuje se především rozdíl mezi počtem exekucí a insolvencí. Dle zkušeností poradců je to velmi často způsobeno narůstajícím množstvím exekucí a nárůstem zabavované částky a tím, že svým platem mnozí dlužníci na možnost řešení své situace osobním bankrotem vůbec nedosáhnou.
Již řadu let je naše poradna zapojena do projektu Asociace občanských poraden, Finanční gramotností proti dluhové pasti, podpořeném ČSOB a Poštovní spořitelnou, který podporuje právě specializované poradenství zadluženým občanům. Poskytováním služby a pořádáním seminářů pro veřejnost se snažíme zvyšovat finanční gramotnost občanů a mírnit tak dopad zadluženosti i na další oblasti života, jako je například bydlení a partnerské a rodinné vztahy. Ročně je, prostřednictvím bezplatných seminářů pro veřejnost, proškoleno cca 40 občanů ve Finanční gramotnosti.
Požádat o uspořádání semináře lze nejlépe mailem na adrese: guzyova@d-os.net.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>