Pozor na falešné telefonáty z banky

V současné době jsme se setkali v naší poradně s případy, kdy klientům v nočních nebo pozdních večerních hodinách zvonil telefon a na druhé straně byl operátor z banky, který je informoval o tom, že jejich účet byl napaden nebo došlo k pokusu o výběr hotovosti z jejich karty. Ověřují si jméno klienta, chtějí číslo účtu nebo karty, cvv kód karty (číslo uvedené na zadní straně platební karty). V případě čísla účtu chce volající také sdělit kód, který mu přišel do telefonu, přihlašovací jméno a heslo do internetového bankovnictví.

Tyto údaje po vás ale vaše banka NIKDY NEBUDE POŽADOVAT ! Nikdy po vás operátor banky nechce heslo pro přístup do internetového bankovnictví, cvv kód karty, kód z sms zprávy, kód z bankovní aplikace ! Zpravidla by vám nevolali ve večerních nebo nočních hodinách.

Falešní operátoři volají nejen fyzickým osobám, ale také živnostníkům ! Pokud je vás ve firmě víc, tak se vám může stát, že volající vám sdělí informace např. o vašem společníkovi, které budou skutečné. Dovolal se nejdříve vašemu společníkovi, ten mu sdělil, že z nějakého důvodu teď nemůže telefonovat a doporučil volat vám. O to více vypadá pak hovor skutečně a důvěryhodně. Dokonce se vám na telefonu ukáže číslo volajícího, které může být shodné s číslem informační linky banky, které je uvedené na stránkách banky.

Někdy také požadují, aby klienti převedli své peníze na jimi sdělený účet kvůli ochraně peněz, které mají uložené na svém účtu, a kterému údajně hrozí napadení. Toto by po vás banka také rozhodně nechtěla. Umí zabránit napadení, pokud už o něm ví.

Pokud byste citlivé údaje volajícímu sdělili, přeposlali peníze na účet podvodníka, tak se k nim s velkou pravděpodobností už nedostanete ! I když Police dohledá takový účet, tak na něm již nic nebude, majitelem účtu pravděpodobně bude osoba (bílý kůň), která nebude mít tušení, co se s účtem děje, protože ho založila za odměnu a přístupy předala někomu jinému. A o peníze, které jste měli, jste přišli ! O to horší bude, pokud to jsou peníze vaší firmy, dílny, spolku ….

Pokud se vám stane, že vám někdo takový zavolá – rozhodně žádné takové údaje nesdělujte ! V hovoru nepokračujte, složte ho ! Informujte svou banku, informujte své společníky, pokud nějaké máte, protože podvodníci mohou volat i jim. Pokud údaje sdělíte, okamžitě zablokujte karty, volejte Policii, svou banku ! Bohužel takovým podvodům nelze zabránit, musíte být ostražití vy.

Další informace najdete např. v těchto článcích : akutalne.cz  (zde je ukázka takového hovoru), idnes.cz , penize.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>